Wywiad z księdzem Michelem Remery – wicesekretarzem generalnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), autorem książki „Tweetując z BOGIEM”.
- „Tweetując z Bogiem” to nie tylko tytuł książki, która powstała jako owoc pracy z młodzieżą. W tej chwili to już projekt, który obejmuje stronę internetową, aplikację mobilną na smartfony i wciąż się rozwija. Jakie były początki
Don Michel Remery: Począki dzieła, którego częścią jest książka “Twittując z Bogiem” sięgają mojej pracy z młodzieżą. Można by powiedzieć, że jest ona poniekąd owocem pytań, jakie młodzież stawiała mi po mszach świętych. Na te pytania wspólnie z pytającymi poszukiwaliśmy odpowiedzi, a gdy do niej dochodziliśmy, sama młodzież prosiła mnie, abym zrobił krótkie podsumowanie. To właśnie młodzi ludzie zaproponowali mi, aby opublikować pytania i odpowiedzi, które były przedmiotem naszych wspólnych poszukiwań. Po zebraniu i uporządkowaniu notatek, okazało się, że na 400 stronach znalazły się odpowiedzi na 200 pytań. Ideą było formułowanie krótkich i rzeczowych odpowiedzi. Chciałem wyjaśnić prawdy w sposób możliwie prosty i przystępny. Współczesny człowiek ucieka dziś od długich wypowiedzi. W ten sposób przyjęliśmy ideę Twittera. Książka podzielona została na cztery działy tematyczne. Pierwszy dotyczy Pana Boga, stworzenia i końca świata oraz Pisma Świętego. Drugi Kościoła, trzeci modlitwy, sakramentów świętych i liturgii, czwarty zaś życiu chrześcijańskiemu w wierze i moralności.
- Twitter to medium do wymiany krótkich informacji. Rozumiem jednak, że książka, która zawiera krótkie, rzeczowe i zrozumiałe dla młodzieży odpowiedzi na nurtujące ich pytania stanowi jedynie część tego dzieła?
Don Michel Remery: Dzieło, które wspólnie stworzyliśmy nie polega tylko na napisaniu książki. Dopełnieniem jej jest serwis internetowy oraz aplikacja mobilna, dostępne w dziesięciu językach. Cel, do jakiego dążyliśmy to było pragnienie inspirowania do myślenia młodych ludzi, przypominanie im, że wiara chrześcijańska jest wiarą rozumną. Dlatego też stworzyliśmy serwis internetowy oraz aplikację mobilną dające możliwości zgłębienia zagadnień proponowanych w książce. Sięgając więc do strony internetowej zgłębimy odpowiedzi zawarte w książce o wypowiedzi Magisterium, teksty Katechizmu Kościoła Katolickiego, Youcat, czy też inne ważne teksty. Dzięki aplikacji na urządzenia mobilne, użytkownicy telefonów komórkowych, smartfonów czy tabletów mogą bezpośrednio z książki przenieść się na stronę internetową, w miejsce, gdzie dokładnie znajduje się odniesienie do zagadnień, które chcieliby zgłębić. Celem tego dzieła, jest pomóc ludziom i próba wytłumaczenia im, jak ważne jest, aby poznać Pana Boga, by nawiązać z Nim trwałą więź. Człowiek, który poznał Boga, odnajdzie szczęście pośród trudności, jakie napotyka w życiu. Stąd też ważnym jest, aby nauczyć się „twittować z Panem Bogiem”. Twitter bowiem, to portal umożliwiający szybkie publikowanie swoich myśli. Stąd też do modlitwy nie trzeba wyszukanych słów, trzeba mówić z serca.
Jak widzi Ksiądz możliwość wykorzystania zarówno Księdza doświadczeń z pracy z młodzieżą, jak też dzieła jakie Ksiądz stworzył w przygotowaniu do ŚDM 2016 w Krakowie?
Don Miechel Remery: Wierzę, że projekt ten może odegrać dużą rolę. ŚDM to spotkanie młodych z Papieżem, który mówi im w prostych słowach o Panu Bogu. Stąd też najważniejszym spotkaniem, jakie dokonuje się podczas Światowych Dni Młodzieży, nie jest spotkanie z innymi młodymi ludźmi, nie jest to nawet spotkanie z Papieżem. Najważniejszym jest spotkanie z Panem Bogiem. Aby mogła wzrastać nasza więź z Bogiem, musimy lepiej Go poznać. Stąd też „Twittując z Bogiem” dotyka zarówno kwestii modlitwy i osobistego kontaktu z Panem Bogiem, jak też znajomości Go. Kwestii doktrynalnych, prawd wiary. Podczas rozmów z młodzieżą ważne było, aby nie osądzać z góry ich pytań. By potraktowań je, jako wspólne poszukiwanie odpowiedzi i wspólne poznawanie Pana Boga.
EE: W duszpasterstwie młodzieży ważny jest sposób przekazu treści. Używanie języka zrozumiałego dla nich. Z drugiej zaś strony ważne jest, aby nie zubożyć przekazu wiary. Jak udało się to Księdzu pogodzić?
Don Michel Remery: To prawda, że Pan Bóg jest tak wielki, że nie sposób pojąć Go naszym umysłem. Tym bardziej opisać w 140 znakach, bo tyle można wykorzystać na Twitterze w jednym wpisie. Chodzi jednak o to, aby inspirować. Podpowiadać i wskazywać, w jaki sposób można zgłębić te zagadnienia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że twitt nie może zawierać pełnego przekazu. Dlatego też kompletne dzieło to książka, serwis internetowy i aplikacja. Dzisiejszy użytkownik Internetu przyzwyczajony jest do surfowania w Sieci za pomocą hiperłączy. Stąd też książka jest tak napisana, aby czytelnik mógł po nią sięgnąć otwierając w dowolnym miejscu, na interesującym go zagadnieniu, a następnie zainteresowany tematem, mógł łatwo przenieść się na inną stronę, gdzie zgłębi temat, lub wprost do Internetu, gdzie będzie miał okazję sięgnąć po teksty źródłowe, Katechizm ect. Niektóre pytania wymagałyby dłuższych odpowiedzi. Ideą książki był zawrzeć odpowiedź na każde z pytań zawsze na dwóch stronach. To prawda, że jeśli człowieka pochłonie mówienie o prawdach wiary, o Panu Bogu mógłby nigdy nie przestać mówić. Tyle że, współczesny człowiek przyzwyczajony jest do krótkich wypowiedzi. Czasem wręcz do komunikowania się za pomocą sloganów. Stąd myślę, że wciąż musimy poszukiwać nowych metod do mówienia o Panu Bogu. Nowością tego dzieła jest to, że za pomocą bardzo zaawansowanych technologii, czytelnik za pomocą urządzenia mobilnego może w jednej chwili przenieść się z książki do Internetu, gdzie będzie mógł kontynuować lekturę.
EE: Jak wykorzystać to o czym Ksiądz mówi w dziele nowej ewangelizacji?
Don Michel Remery: Jestem przekonany, że współczesny młody człowiek pochłonięty młodzieńczymi przyjaźniami, krierą, pogonią za pieniądzem, musi znaleźć , czas aby zatrzymać i zastanowić nad własnym życiem. Nie jest to łatwe, ale konieczne, aby dostrzec, że w życiu człowieka pochłoniętego sprawami codziennymi czegoś brakuje. Nie mówimy od razu o braku wiary i Pana Boga. Jednak jeśli nie zachęcimy młodych ludzi do refleksji nad własnym życiem, co nie jest przecież rzeczą łatwą, nie będą mieli niejednokrotnie okazji, aby dostrzec, że człowiek poszukując sensu życia powinien się wznieść na wyższy poziom. Owa zachęta może dokonać się poprzez osobiste spotkanie człowieka z Bogiem. Przez cudowne dotknięcie ludzkiego serca, które zainspirowane tym spotkaniem zapragnie odpowiedzieć Bogu. Książka, całe dzieło przybliża młodemu człowiekowi wiedzę o Bogu. Pokazuje, że chrześcijaństwo jest logiczne, że poznawanie Pana Boga prowadzi do wiary w Niego. Ewangelizacja jest spełnieniem polecenia, jakie Pan Jezus dał ludziom wszystkich czasów i pokoleń, aby „szli na cały świat i nauczali wszystkie narody” (Mk 16,15). Zdajemy sobie sprawę, że kluczem do szczęścia w życiu jest nie tylko życie w zgodzi i harmonii z innymi ludźmi, ale także z Bogiem. Dlatego też jednym z najważniejszych tekstów Pisma Świętego cytowanych w „Twittując z Bogiem” jest cytat z Pierwszego Listu Św. Piotra Apostoła z rozdziału trzeciego, wiersz piętnasty, który wzywa nas, aby „być zawsze gotowymi do obrony wobec każdego, kto domaga się od nas uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest.” Traktujemy więc bardzo poważnie wezwanie Pana Jezusa do głoszenia Ewangelii. Ewangelia bowiem jest propozycją, na którą trzeba odpowiedzieć w sposób wolny. Dlatego też szukamy sposobu, aby głosić ją z życzliwością i szacunkiem. Stąd też “Twittując z Bogiem” zachęca, inspiruje i przynagla nas, abyśmy poszukując własnego szczęścia w życiu mieli odwagę wyjść na spotkanie z Panem Jezusem, chcieć Go poznać i odpowiedzieć na Jego wezwanie.
Wywiad przeprowadził i z języka włoskiego przełożył ks. Mirosław Matuszny
Ramka:
Autor: ks. dr Michel Remery (Voorburg, 1973), jest księdzem w diecezji Rotterdam w Holandii. Studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Delft i pracował dla holenderskich Królewskich Sił Powietrznych oraz jako ekspat w państwach bałtyckich dla firmy konsultingowo-inżynieryjnej Tebodin. Po ukończeniu studiów teologicznych w Rzymie, obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim rozprawę doktorską na temat związku liturgii z architekturą. Przez kilka lat był członkiem komisji doradczej ds. nowych mediów i młodzieży przy watykańskim biurze ds. Internetu. W CCEE pełni między innymi funkcję sekretarza Komisji ds. Komunikacji Społecznej. Siedziba sekretariatu CCEE mieści się w Sankt Gallen w Szwajcarii.