Estetyka rzadko idzie w parze z funkcjonalność. Odpowiednio rozmieszczone meble i sprzęty kuchenne skracają czas przygotowywania posiłków o 60% . Przed projektem, na etapie koncepcyjnym, warto poprosić o dokonanie wizji lokalnej eksperta. Wiele elementów, takich jak wysokość blatu kuchennego czy odległość poszczególnych urządzeń rzutuje na przyszłą pracę. Planując wygodną kuchnię, warto zwrócić uwagę również na wystarczającą długość blatów roboczych, odpowiednią liczbę szuflad w zabudowie, liczbę gniazdek elektrycznych, czy też dobre oświetlenie blatu roboczego. Istotne jest także przygotowanie odpowiedniej ilości zapasów, etc.
Natomiast jednym z podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę jest zastosowanie optymalnego systemu wentylacji. Wyciąg i nawiew powietrza, chłodzenie, transfer powietrza ,utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w budynku, a także klimatyzacja pomieszczeń to wszystkie funkcje, jakie należy uwzględnić projektując większość kuchni zbiorowego żywienia. Podstawową funkcją kuchni jest przygotowywanie posiłków. Przy tej czynności wytwarzane jest ciepło i zanieczyszczenia, które muszą zostać przechwycone i usunięte . W pomieszczeniu kuchennym powinno panować lekkie podciśnienie. Zapobiegnie ono wydostawaniu się z kuchni zapachów i innych zanieczyszczeń. Dlatego też, właściwe obliczenie ilości powietrza wyciąganego jest podstawowym parametrem wpływającym na poprawne działanie systemu i komfort cieplny tj. na jakość powietrza wewnętrznego. Podobne rozważania powinny być przeprowadzone dla pomieszczeń zmywalni, przygotowalni czy wydawania posiłków.
Czynności wykonywane w kuchni wymagają także odpowiedniego światła. Gdy kuchnia jest duża, przydadzą się lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlały pomieszczenie. Warto zwrócić uwagę na to, by snop światła zawsze był kierowany bezpośrednio na blat i nie raził w oczy. Planując oświetlenie warto zachować umiar, bowiem przestrzeń dookoła stołu nie powinna być ani zbyt jaskrawa, ani zbyt ciemna. Warto zwrócić uwagę na to, by klosze lamp były zamknięte od góry, wtedy cały snop światła skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w lekkim, miłym dla oka, półcieniu. Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu AGD jest warunkiem koniecznym ergonomii w kuchni. Wszystko należy dostosować pod indywidualnie potrzeby. Wybierając sprzęt AGD, należy go dostosować do potrzeb użytkownika. Należy pamiętać, że instalacji gazowej nie wolno zabudowywać. Skutki wadliwego projektu, kiepskiej ergonomii odczuwa się często po dłuższym czasie. Dobrze więc, aby w kwestiach projektowania i wyposażenia zaufać ekspertom i im właśnie powierzyć zaprojektowanie, wyposażenie, uruchomienie i przeszkolenie personelu. Szerzej na ten temat w kolejnym numerze Extra Ecclesii.