Błażej urodził się pod koniec III wieku w Cezarei Kapadockiej. Z wykształcenia był lekarzem, studiował także filozofię. Lud Sebasty spontanicznie wybrał go na swego biskupa. W czasie prześladowań ze strony cesarza Liciniusza (306-323), biskup Błażej schronił się na pustyni. Żołnierze cesarscy odszukali go jednak i w krótkim czasie został uwięziony. Pomimo gróźb i namów do odstępstwa, biskup Błażej cierpliwie znosił tortury. Został ścięty mieczem ok. 316 r. Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego.
W tym najtrudniejszym dla siebie czasie wspierany był przez wiernych, którzy w jego intencji zanosili modlitwy do Boga. Od wieków przekazywana jest opowieść o cudownym uratowaniu od śmierci chłopca, który dławił się ością ryby.
W nawiązaniu do tej historii w naszych kościołach 3 lutego poświęca się świece prosząc o wstawiennictwo św. Błażeja w chorobach gardła, zębów i krwotoków. Dolegliwości te leczono za pomocą swoistej inhalacji dymem płonących świeczek woskowych, Nazywano je „błażejkami”, a kuracja polegała niekiedy również na połykaniu cząstek zgaszonych świeczek.
Po błogosławieństwo wierni najczęściej podchodzą do stopni ołtarza. Kapłan wypowiada wtedy następującą modlitwę: „Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować”. Następnie dotyka gardeł wiernych dwiema świecami.
Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.
Modlitwa błogosławieństwa świec i wiernych:
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W
ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup, który błogosławi.
Atrybutami jego są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie, dwie
skrzyżowane świece, zgrzebło – narzędzie tortur.
o. Piotr Wojnowski OFMConv