Wywiad z dyr. Wydawnictwa i drukarni archidiecezji Lubelskiej ks. dr Markiem Szymańskim
EE: Co kryje się pod pojęciem Wydawnictwa Archidiecezjalnego?
Spotykamy się w Wydawnictwie Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM, które należy do archidiecezji lubelskiej. Jesteśmy wewnętrzną jednostką organizacyjną archidiecezji lubelskiej – taki zapis znajduje się w naszych statutach. Poprzez swoją działalność chcemy kształtować świadomość katolicką społeczeństwa, ale nie chodzi tu o promowanie teologiczno-dogmatycznego nauczania wśród czytelników, chociaż mamy również i taką literaturę. Określiłbym tę misję o wiele szerzej, a mianowicie chodzi o promowanie prawdziwego humanizmu i kultury chrześcijańskiej zbudowanej na wartościach ewangelicznych. Oczywiście realizuje się to przede wszystkim poprzez druk i wydawanie książek, które mają trafić do rąk czytelników. Chcemy uczestniczyć w przekazie wiary za pomocą słowa drukowanego.
EE:: Podobno „Media to władza” – Wydawnictwo też?
Myślę, że nie należy rozumieć misji wydawnictwa w perspektywie władzy nad informacją, czyli w konsekwencji także nad opinią społeczną. Przytaczane już statuty określają to
w sposób dość wyraźny. Naszym celem jest wydawanie i rozpowszechnianie książek, broszur, czasopism itd., kształtowanie chrześcijańskiej wrażliwości oraz wspieranie działalności charytatywno-wychowawczej oraz kulturalnej. Ale jednocześnie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wydawnictwa, tzn. publikacje, po które sięgają czytelnicy kształtują nasze postawy racjonale i moralne. I nie chodzi tu bynajmniej o jakąkolwiek manipulację, ale o szeroko rozumiane wychowywanie czy raczej formowanie postaw wiary, bo przecież nasi czytelnicy to przede wszystkim osoby dorosłe. Każdy z nas potrzebuje wzorców postaw duchowych. Stają się one dla nas pomocą w przezywanych konkretnie sytuacjach, niosą swoistego rodzaju pociechę w trudnych chwilach. A to jest właśnie jednym z celów literatury, tej określanej mianem pięknej i chrześcijańskiej.
EE: Czym zajmuje się wydawnictwo poza działaniami drukarni?
Precyzując to konkretne pytanie, na początku muszę powiedzieć, że nie zawsze wydawnictwa mają swoje drukarnie. Tak więc w naszym przypadku, mówiąc o wydawnictwie, mówimy
o dwóch działach, to jest sensu stricto o wydawnictwie i o drukarni. Ta pierwsza część to przestrzeń, gdzie merytorycznie podejmuje się prace nad tekstem, który ma zostać opublikowany. To praca bardzo drobiazgowa i żmudna, bo w jej skład wchodzą redakcja tekstu, korekta, cała sfera związana z łamaniem tekstu, a z tym wiążą się również prace nad grafiką, a nawet czasami materiałem dźwiękowym, gdy do publikacji dołączane są płyty. Jeśli mówimy o drukarni to tym samym dotykamy procesu druku, który składa się z kilku etapów, począwszy od druku poprzez introligatornię maszynową lub ręczną.
Inne obszary działania wydawnictwa, niż te już poprzednio wskazane, to oczywiście promowanie publikacji i ich sprzedaż. Na miejscu, przy ulicy Ogrodowej 12 w Lublinie można od razu kupić nasze książki, ponieważ mamy własną księgarnię. Często wydawnictwo jest zapraszane na targi, gdzie prezentuje swoje pozycje albo promocje książek organizowane z racji różnych okazji. Nadmienię również, że często napływają do nas prośby
o sponsorowanie różnego rodzaju imprez albo wydarzeń o charakterze kulturalnym. Staramy się zawsze sprostać takim prośbą, ofiarowując oczywiście nagrody w postaci książek.
EE: Kim są klienci drukarni? Księża? Instytucje kościelne? Kto i co może u Państwa zamówić?
Mówiąc o klientach, nabywcach naszych książek, nie specyfikujemy ich na różne grupy, są to wszyscy, którzy interesują się naszymi pozycjami. Jest jednak szczególna grupa odbiorców naszych książek, ale te książki również są szczególne, bo mowa tu o kompletach podręczników do nauczania religii. Oferujemy pakiety dla wszystkich poziomów nauczania religii w szkolnictwie polskim. Przy tej okazji chciałbym powiedzieć, że nasze podręczniki
z serii Z Bogiem na ludzkich drogach znalazły powszechne uznanie zarówno wśród grona nauczycieli, jak i uczniów w całej Polsce. Z naszych podręczników korzystają uczniowie kilku diecezji: zamojsko-lubaczowskiej, przemyskiej, tarnowskiej, płockiej, i oczywiście lubelskiej. Inna grupa to klienci naszej drukarni. Tutaj mówimy nie tylko o pojedynczych osobach, ale i o instytucjach zarówno prywatnych, kościelnych, jak i państwowych.
A wykonywane dla nich prace to bogaty wachlarz usług poligraficznych, od pracy nad projektem graficznym poprzez skład i korektę do samego druku, zarówno niskonakładowego, jak i wyższych nakładów.
EE: Jakimi publikacjami może się pochwalić GAUDIUM?
Na szczególną uwagę zasługuje „Biblia Aramejska”. Jest to pierwsze w Polsce tłumaczenie targumów, które są aramejskim przekładem tekstu hebrajskiego Starego Testamentu, tłumaczą go z reguły w sposób poszerzony, przypominający niekiedy bardziej parafrazę niż przekład. Ponadto zawierają związane z liturgią komentarze wyjaśniające znaczenie tekstu biblijnego z praktycznym odniesieniem do konkretnej sytuacji życiowej słuchacza. Cieszyły się dużą popularnością, były źródłem inspiracji w czasach Pana Jezusa oraz autorów Nowego Testamentu. „Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1” składa się z dwóch części: wydania naukowego, w którym po lewej stronie znajduje się tekst aramejski z aparatem krytycznym, po prawej zaś przekład polski z przypisami oraz wydania popularnonaukowego tylko
z tłumaczeniem polskim oraz z płytą CD, na której znajdują się nagrania wybranych tekstów aramejskich z Księgi Rodzaju w języku aramejskim i polskim. Przybliżają czytelnikom oryginalne brzmienie i ubogacają lekturę „Biblii Aramejskiej”. Autorem przekładu jest
ks. prof. Mirosław Wróbel.
Polecamy także książki papieża Franciszka: „Dobrze, że tu jesteśmy” oraz „Nie dajcie się okraść z nadziei”. Pierwsza pozycja to zbiór tekstów wygłoszonych przez papieża podczas XXVIII Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Druga publikacja to homilie wygłoszone przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnych w Rzymie
w szczególnym okresie liturgicznym życia Kościoła, a mianowicie podczas Wielkiego Tygodnia oraz okresu wielkanocnego w roku 2013.
Polecamy zwłaszcza teraz, w okresie Wielkiego Postu. Naszym zdaniem na uwagę zasługuje także seria „Medytacje”, do której należą książki ks. Lucjana Szubartowskiego, redagowane pod kierunkiem ks. dra Jana Miczyńskiego. Warto też sięgnąć po publikację „Dlatego powinniśmy nazywać siebie chrześcijanami” – Marcello Pery, do której wstęp napisał papież Benedykt XVI. Wydaliśmy również z okazji kanonizacji Jana XXIII publikacje pod tytułem „Spotkanie z Janem XXIII. Papieżem radości i ojcem wszystkich”, jak też beatyfikacji Pawła VI „Listy pełne wiary i przyjaźni”.
Oczywiście, zachęcamy do lektury wszystkich naszych książek, nie sposób ich tu wszystkich wymienić, dlatego zapraszamy na naszą stronę internetową www.gaudium.pl, tam znajdą Państwo nasz katalog.
EE: Czy duchowni zainteresowani np. wydrukiem swoich homilii z numerem ISBN mogą liczyć na pomoc drukarni w tym zakresie? Korekta, skład…?
Tak, zdarza się, że duchowni, a w szczególności księża diecezjalni są zainteresowani publikacją swoich książek. Świadomie użyłem określenia książek, bo niekoniecznie są to zbiory homilii. Natomiast są to raczej pamiętniki, wspomnienia lub prace naukowe: doktoraty, habilitacje albo zbiory artykułów wygłoszonych podczas sympozjum.
W przygotowaniu takich publikacji służymy całym naszym warsztatem redakcyjnym, oczywiście łącznie z nadaniem numeru ISBN i etapem finalnym, czyli drukiem.
EE: Dobrą Nowinę należy głosić w każdy możliwy sposób – wydawnictwo i drukarnia to chyba wyśmienity sposób ku temu – po jakie publikacje duchowni sięgają najczęściej (mówię oczywiście o ofercie Gaudium)?
Oferta Gaudium jest różnorodna. Gdy mówimy o osobach duchownych i konsekrowanych to musimy wskazać na takie tytuły, jak: „Znaleźliśmy Jezusa” abpa Józefa Życińskiego, „Wierzę w Boga Ojca. Spotkania z Katechizmem Kościoła Katolickiego” abpa Stanisława Budzika oraz wszelkie materiały duszpasterskie, obrazki, plakaty, księgi parafialne oraz wiele innych.
Różne są powody tego, że ktoś właśnie sięga po konkretny tytuł, czasami są to jakieś okoliczności związane z przywołaniem jakieś daty, wydarzenia czy konkretnej osoby. Przykładem może być chociażby kanonizacja papieża Jana XXIII i wydanie pozycji
o charakterze biograficznym „Spotkanie z Janem XXIII. Papieżem radości i ojcem wszystkich” Patricii Treece.
Dużą popularnością wśród duchownych zawsze cieszy się literatura poświęcona duchowości, a w szczególności modlitwie. Wkrótce opublikujemy modlitewnik, który mamy nadzieję, że zainteresuje wszystkich zarówno ilością zebranych tekstów modlitw, formą wydania, jak i bardzo przystępną ceną.