Podróż przez malownicze tereny Ameryki Północnej odsłania różnorodność krajobrazów, ukazując zarazem bogactwo historii, architektury i kultury. To pełne odkryć doświadczenie – od relaksujących rejsów po urokliwych zakątkach, po znaczące świątynie katolickie. Nowe perspektywy sprawiają, że będzie to dla podróżników niezapomniane duchowe przeżycie. Również odkrywanie polskich wątków historycznych pokaże, jak duży wpływ na rozwój wielu miast i ich kultury miała polska społeczność.
Wspaniała wyprawa na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się od Zatoki Nowojorskiej. Rejs statkiem dostarczył nam wspaniałych widoków na Statuę Wolności, Manhattan, a także posłuchaliśmy o czasach, gdy wyspa służyła jako punkt przyjęcia milionów imigrantów. Po dopłynięciu do portu udaliśmy się do Jersey City na punkt widokowy z pomnikiem Ofiar Katynia. Odwiedziliśmy najsłynniejszą dzielnicę Nowego Jorku – Manhattan. Wall Street z Giełdą Nowojorską i charakterystycznym bykiem symbolizuje potęgę amerykańskiego kapitalizmu. Zobaczyliśmy również historyczny punkt Ground Zero – miejsce, w którym stały bliźniacze wieże World Trade Center. Minęliśmy szereg drapaczy chmur, m.in. Chrysler Building w stylu art déco, budynki ONZ oraz najsłynniejszy Empire State Building. Przechodząc obok największego skupiska wieżowców na świecie – Rockefeller Center – udaliśmy się na Piątą Aleję z ekskluzywnymi sklepami.
Kolejnego dnia odkrywaliśmy katolickie serce Nowego Jorku. Weszliśmy do katedry św. Patryka, największej neogotyckiej świątyni katolickiej w Ameryce Północnej, a zarazem siedziby arcybiskupa. Z tyłu katedry znajduje się popiersie papieża św. Jana Pawła II, który odwiedził miasto w 1979 roku. W dniu 19 kwietnia 2008 w katedrze odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Ojca Świętego Benedykta XVI. Po odpoczynku w Central Parku, w którym mieszkańcy znajdują ukojenie od zgiełku miejskiego życia, pojechaliśmy do Doylestown. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, znane również jako „amerykańska Częstochowa”. Bazylika została zaprojektowana przez Jerzego Szeptyckiego – polonijnego architekta znanego z projektowania obiektów sakralnych (m.in. ponad 30 kościołów w Kalifornii). W świątyni znajduje się serce Ignacego Paderewskiego oraz replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowana przez Bolesława Rutkowskiego – częstochowskiego malarza. W pobliżu sanktuarium powstał m.in. cmentarz polonijny, gdzie znajduje się Pomnik Mściciela poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
Następnego dnia pojechaliśmy do Filadelfii – kolebki Stanów Zjednoczonych, miejsca pełnego historii i patriotyzmu. Tam zobaczyliśmy dzwon Wolności, Gmach Niepodległości, gdzie podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Duże wrażenie zrobiło muzeum flagi amerykańskiej prezentujące unikatowe egzemplarze, które były symbolem narodowej jedności. Kolejnym punktem była Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To historyczna świątynia, której korzenie sięgają drugiej połowy XIX wieku. To także miejsce pamięci ważne dla Polaków, to tam znajduje się dom, w którym mieszkał Tadeusz Kościuszko, bohater obu amerykańskich wojen niepodległościowych.
Waszyngton, miasto polityki i władzy, zaskoczyło nas swoją majestatyczną architekturą. Biały Dom, symbol prezydenckiej władzy, był punktem kulminacyjnym naszej wizyty, podobnie jak Kongres Stanów Zjednoczonych, gdzie kształtuje się polityka kraju. Tego dnia zobaczyliśmy monument Lincolna, posąg Tadeusza Kościuszki, pomniki poświęcone bohaterom wojny wietnamskiej i wojny koreańskiej. Religijnym akcentem tego dnia była Bazylika Niepokalanego Poczęcia, będąca jednym z największych kościołów w Ameryce Północnej. Zanurzyliśmy się w jej duchowości i pięknej architekturze. Przeszliśmy przez Narodowy Cmentarz w Arlington założony podczas wojny secesyjnej, gdzie spoczywają amerykańscy bohaterowie. W pobliżu zobaczyliśmy gmachy ministerstwa obrony USA – Pentagon. To największy na świecie niebędący wieżowcem budynek biurowy pod względem liczby pomieszczeń i kubatury.
Kolejny dzień obfitował w atrakcje przyrodnicze. Pojechaliśmy zobaczyć wodospad Niagara. Podziwialiśmy go z różnych punktów widokowych, jednak największe wrażenie wywarło na nas oglądanie go u podnóża podczas rejsu statkiem Maid of the Mist.
W Chicago, z charakterystycznymi wieżowcami i polską dzielnicą Jackowo, przemierzaliśmy tętniące życiem ulice. Bazylika Św. Jacka, z pomnikiem papieża św. Jana Pawła II, stała się miejscem spotkań Polonii. W parku Granta mieliśmy okazję zobaczyć efektowną fontannę Buckingham, a z najwyższego piętra Willis Tower podziwialiśmy panoramę miasta. W dzielnicy The Loop przeszliśmy obok szeregu monumentalnych budynków, których wnętrza zdobią dzieła wybitnych artystów, m.in. Picassa i Chagalla.
Ostatnim punktem naszej pielgrzymki były odwiedziny krainy Amiszów. To było ważne doświadczenie, które skłoniło nas do refleksji nad wartościami, jakie Amisze prezentują w swoim życiu. Z tej podróży wynieśliśmy kilka cennych nauk takich jak prostota, skromność i silne więzi społeczne. Przed wylotem do Polski wzięliśmy udział w Mszy świętej w jednym z polonijnych kościołów.
Ta podróż była nie tylko ważnym doświadczeniem religijnym, lecz także inspirującą lekcją życia. Zwiedzając różnorodne zabytki, zgłębialiśmy historię i czerpaliśmy nauki z przeszłości. Jednocześnie odkrywaliśmy fascynujące krajobrazy Ameryki Północnej, co sprawiało, że każdy moment podróży był pełen zachwytu nad pięknem przyrody.
Organizację pielgrzymki do USA Katedry i Metropolie z BTP Frater najlepiej zacząć rok przed planowanym wyjazdem.
Zachęcamy do współpracy! Istnieje możliwość samodzielnego stworzenia grupy, a także dołączenie do już istniejącej. Każdy chętny Ksiądz Przewodnik ma od nas pełne wsparcie przy promowaniu wyjazdu m.in. na mediach społecznościowych (Facebook i Instagram), dzięki czemu nie musi się martwić o zebranie odpowiednio dużej liczby osób.
Ponadto atutem współpracy z naszym biurem jest umożliwienie wybrania charakteru wyjazdu – możemy połączyć pielgrzymkę z wypoczynkiem.
Zapraszamy do kontaktu!
BTP Frater
tel. 52 322 11 11
e-mail biuro@frater.pl
ul. Dworcowa 18, Bydgoszcz
www.frater.pl