Obiekty sakralne to miejsca ważne dla dużej grupy obywateli Polski. Są one nie tylko miejscami wykonywania kultu religijnego, ale też miejscami gdzie np.: mają swoje siedziby różne ważne dla społeczeństwa organizacje pożytku publicznego. Część z nich jest też obiektami zabytkowymi i miejscami dziedzictwa narodowego, do których zmierzają rzesze turystów.
Dla nas, jako inżynierów, są to obiekty budowlane, z typowymi dla różnych typów budowli problemami związanymi z hydroizolacjami. Problemem najczęściej w nich występującym jest brak hydroizolacji poziomej, czyli odcinającej dostęp wilgoci do ścian, skutkujący podciąganiem kapilarnym wody w murach. Objawami tego są zawilgocone ściany, zdegradowane i spuchnięte tynki, oraz widoczny i wyczuwalny tzw „grzyb” na ścianach budynków.
Rozwiązanie problemów z wilgocią, szczególnie w obiektach zabytkowych, wymaga dużego doświadczenia i należytej staranności przy wykonywaniu prac. Należy znaleźć fachowców zajmujących się takimi sprawami na co dzień.
Z pomocą przychodzi tu firma Hydrostop. To polski producent materiałów budowlanych do wykonywania i napraw hydroizolacji, istniejący na rynku od roku 1985. W naszej ofercie znajduje się między innymi cała grupa materiałów służących do odtwarzania hydroizolacji na budynkach istniejących: od iniekcji do odtworzenia izolacji poziomej, poprzez tynki szczelne do odtworzenia izolacji pionowych, aż po impregnaty zabezpieczające elementy architektoniczne.
W obiektach murowanych, do wykonania iniekcji najczęściej stosowany jest nasz produkt Hydrostop Płyn Iniekcyjny 742. Nie chciał bym się rozwodzić nad technicznymi aspektami stosowania produktu, ale muszę zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną cechę związaną z wykonaniem iniekcji tym produktem. We wszystkich technologiach iniekcyjnych, otwory wywiercone w murze wypełniane są jakimś rodzajem iniektu. W naszym przypadku jest to grawitacyjne nasycanie murów płynnym produktem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ są na rynku technologie polegające na wtłaczaniu do muru poprzez otwory iniektu w postaci substancji żelowych z użyciem pomp, pod wysokim ciśnieniem. Ta technologia jest przeznaczona do konstrukcji żelbetowych, ale w obiektach murowanych, a tym bardziej zabytkowych naraża nas na potencjalne dodatkowe problemy. Musimy pamiętać, że obiekty murowane, zabytkowe, to w większości budynki wykonane z cegły pełnej, na słabej spoinie wapienno-piaskowej. Obiekty te mają czasami setki lat, czas plus wpływ czynników atmosferycznych powoduje osłabienie ich konstrukcji. Wtłaczanie do takiego muru pod wysokim ciśnieniem substancji żelowych, może się w skrajnym przypadku zakończyć rozsadzeniem muru, czyli uszkodzeniem konstrukcji budynku.
Zastosowanie produktu Hydrostop Płyn Iniekcyjny 742, dzięki grawitacyjnej technice wypełniania otworów pozwala uniknąć tego zagrożenia. Jednocześnie wiele lat stosowania tej technologii na tysiącach metrów ścian, potwierdza skuteczność działania produktu.
Jednym z budynków uszczelnionych w ten sposób jest Kościół Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Lublinie. Kościół w formie budynku murowanego istnieje od roku 1495 – wcześniej był wykonany z drewna. Na przestrzeni wieków w historii Kościoła zdarzyły się pożary, kilkukrotne rozbudowy, dobudowa budynków towarzyszących – to wszystko działo się mniej więcej do roku 1605, więc mamy do czynienia z naprawdę wiekowym obiektem.
Prace związane z osuszeniem murów kościoła, poprzez wykonanie iniekcji odtwarzającej izolację poziomą, rozpoczęły się w roku 2018. Wykonywała je firma „Grupa Węcławowicz”, z którą firma Hydrostop współpracuje od wielu lat. Jej właściciel, Pan Jacek Węcławowicz, jest architektem specjalizującym się w obiektach zabytkowych. Jest też biegłym sądowym w zakresie architektury i budownictwa, inspektorem nadzoru, oraz biegłym skarbowym. Jego wieloletnie doświadczenie w zakresie obiektów zabytkowych pomogło kompleksowo pomóc zarządzającemu kościołem przebrnąć przez urzędowe sprawy związane z uzyskaniem zgód na prace remontowe w zabytkowym kościele, uzyskanie dofinansowania na te prace i ostatecznie we współpracy z nami wykonać prace remontowe związane z odtworzeniem hydroizolacji produktami Hydrostop.
Przed wykonaniem prac, po wejściu do kościoła w nozdrza uderzał zapach grzyba i wilgoci, a na ścianach widoczne były spuchnięte, zdegradowane tynki. Teraz wnętrze kościoła ma znowu charakterystyczny zapach wiekowego kościoła: połączenie zapachu drewna, starych murów, palonych świec, a na ścianach nie ma śladu wilgoci.
To oczywiście tylko jeden z przykładów skuteczności technologii Hydrostop. W naszym portfolio mamy wiele innych już uratowanych obiektów, nad kilkoma kolejnymi właśnie pracujemy. Zapraszamy do kontaktu z nami, podchodzimy indywidualnie do każdego tematu, opracowując rozwiązania dopasowane do potrzeb Waszych i Waszych obiektów.
HYDROSTOP ZWMI Paweł Grzegorzewicz
03-046 Warszawa,
Bruszewska 10, Polska
tel. 22 811 08 95
tel./fax. 22 614 26 66
tel. kom. 602 616 556
Marek Mularczyk
Kierownik ds. Szkoleń i Rozwoju – Trener Sprzedaży
Doradca Techniczno – Handlowy
Z.W.M.I. Hydrostop
tel. 506-063-146
fax. (032) 720-68-02