Plebania w Niegowici powstała w końcu XIX w. , a jej użytkownicy zawsze borykali się z problemem wilgoci, która występowała na poziomie parteru, w pomieszczeniach mieszkalnych.
Na przestrzeni lat wykonano szereg zabiegów, zbijano tynki, zakładano izolację a mimo to nie osiągnięto oczekiwanego efektu osuszenia pomieszczeń.
W 2013 r. firma BTM dr Jurkiewicz, po przeprowadzeniu wstępnych badań – podjęła się rozwiązania problemu.
Pomiary stopnia zawilgocenia ścian wykazały wilgotność ok. 10,0 % w murach piwnic oraz 6,0 – 8,0 % na poziomie parteru.
Wśród rozpoznanych przyczyn zawilgocenia jako główną ustalono podciąganie kapilarne.
Na podstawie geometrii budynku oraz pomiarów natężenia ziemskiego pola magnetycznego,ustalono miejsce aparatu emitującego fale elektromagnetyczne,które neutralizują powstałe w zawilgoconym murze – pole elektryczne i w ten sposób likwidują wilgoć.
Jako aparat zastosowano Mur-tronic MT 300 o zasięgu 30 m – produkcji francuskiej. Kontrolowany pomiarami, przebieg osuszania
był od początku prawidłowy. W chwili obecnej pomieszczenia mieszkalne są całkowicie suche, a w piwnicy zniknął charakterystyczny dla wilgotnych pomieszczeń zapach stęchlizny. Inicjator całego przedsięwzięcia
Ks. Proboszcz Paweł Sukiennik żartuje: „kiedyś mieszkałem w łaziance, a teraz w salonie. W tym roku mija 6 lat od czasu zainstalowania urządzenia.
W przypadku Plebani w Niegowici warto zwrócić uwagę na miejsce usytuowania zainstalowanego aparatu – w stosunku do osuszanych ścian parteru. Aparat, zgodnie z zasadami,które wymagają odpowiedniego kontaktu aparatu z podłożem – zlokalizowano w narożniku piwnicy, na poziomie ok. -2,50 m w stosunku do poziomu podłogi parteru,a jego działanie objęło cały budynek tzn – piwnice i parter. Z uwagi na to , że aparat nie wymaga podłączenia zewnętrznego – może on być zamurowany w murach, bądź jak w przypadku Kościoła w Kolnie, zamurowany w filarze. Technologia elektronicznego osuszania funkcjonuje w Polsce od 30 lat. Przy jej zastosowaniu zabezpieczono znaczące budynki takie jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa, Pałac Ministerstwa Kultury.. i inne. A ponadto szereg kościołów m. innymi w – Kcyni Żninie, Kole, Strumieniu, Kamienicy Polskiej, Kolnie, Poznaniu, Kole, Warszawie etc. Na marginesie warto podkreślić,że we Francji – Mur-tronic zainstalowany jest w ok.
18.000 obiektach. Zastosowana technologia jest tania, skuteczna i … co ważne – prawdziwie konserwatorska,i zabezpiecza przed wilgocią mury o dowolnej grubości, zbudowane z każdego materiału cegła, kamienie etc. Widoczny na fot.2 aparat Mur-tronic jest jedynym jej elementem wymagającym instalacji, a zatem nie ma ingerencji w osuszane mury – takich jak podcinanie, nawiercanie etc. Jest to również technologia odwracalna – tzn: w przypadku braku skuteczności / co w naszej 30 letniej praktyce – nie zdarzyło się / – wystarczy zdemontować aparat. Kluczem do zastosowania i osiągnięciu efektu przy użyciu tej metody – jest należyte wykonanie rozpoznania, czyli badań stopnia
i przyczyn zawilgocenia. Badania takie stanowią również punkt wyjścia dla oceny skuteczności w czasie.
Osiągane efekty zaprzeczają przyjętym nagminnie teorią, że osuszanie murów należy rozpocząć od odkopania fundamentów.-
w naszej praktyce stosowane jest to bardzo rzadko. Opisywana metoda jest również skuteczna w przypadkach piwnic. Np. w Krakowie szereg kamienic zostało zabezpieczonych tym systemem, baz konieczności wykonywania izolacji pionowej fundamentów Pomimo 30 letnich doświadczeń i udokumentowanej skuteczności, technologii tej towarzyszą głosy o niezrozumiałym bądź „tajemniczym „jej działaniu. Przykład osuszenia budynku Plebani w Niegowici zaprzecza głosom sceptycznym jednocześnie udowadniając, że jest to metoda o wyjątkowej skuteczności oraz elastyczności w zastosowaniu. W efekcie pozytywnego wyniku w Plebani w Niegowici Ks. Proboszcz zadecydował o zabezpieczeniu przed wilgocią kolejnego
obiektu, tym razem przy użyciu szwajcarskiego systemu Rondom / fot. 3/ , co zostało zrealizowane.
System RONDOM funkcjonuje w Polsce od 30lat, a charakterystycznymi obiektami w których został zastosowany są Kościół Farny w Poznaniu czy Mini browar Spiża w rynku we Wrocławiu. Opisane technologie skutecznie zabezpieczają również ważne obiekty na Wschodzie – takie jak Nekropolia Radziwiłłów w Nieświeżu, Nekropolia Fredrów w Rudkach czy – Pałac Arcybiskupi we Lwowie.