Jednym z najpopularniejszych materiałów służącym do budowy ścieżek, alejek ogrodowych czy podjazdów jest betonowa kostka brukowa. Odpowiednio zaprojektowana i starannie wykonana nawierzchnia jest efektownym akcentem aranżacyjnym każdej posesji. Warto o nią zadbać w odpowiedni sposób.
Różnorodność form, a także bogactwo barw i faktur betonowych kostek brukowych daje wręcz nieograniczone możliwości projektowe umożliwiając inwestorowi aranżację przestrzeni zgodnie z oczekiwaniami. Nawierzchnia – harmonijnie współgrająca z estetyką domu cieszy nie tylko oko, ale podkreśla piękno otoczenia. Za trwałość nawierzchni odpowiada m.in. sposób jej wykonania. Ścisłe przestrzeganie zasad sztuki budowlanej oraz staranność przeprowadzonych prac jest gwarancją długoletniego, bezproblemowego użytkowania nawierzchni. Niewłaściwe jej wykonanie może być przyczyną powstawania m.in. kolein, negatywnie też wpływa na bezpieczeństwo jej użytkowania. Ponadto naprawa zniszczonej nawierzchni czy alejki to inwestycja pracochłonna i kosztowna.
Ale nawet prawidłowo wykonana nawierzchnia straci swój urok jeśli nie będzie się o nią dbało. Do jej czyszczenia najlepiej użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką rotacyjną. Po umyciu nie można zapomnieć o uzupełnieniu fugi – fugowanie należy wykonać podobnie jak przy układaniu nowej nawierzchni. W przypadku fugowania na zewnątrz tarasów, ścieżek ogrodowych i chodników przydomowych Libet zaleca fugę żywiczną. Ten bardzo wygodny w stosowaniu materiał doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie przewidywane jest lekkie obciążenie ruchem pieszym Fugi Libet w kolorach srebrnoszarym, bazaltowym i piaskowym dostępne są w wygodnych 25-kilogramowych, gotowych do użycia opakowaniach.
W przypadku plam z produktów spożywczych lub innych, miejscowo występujących zanieczyszczeń (np. z błota) wystarczy zastosować mieszankę wody i płynu do mycia naczyń w następujących proporcjach: jedna część płynu i trzy części wody. Po
naniesieniu na plamę roztwór należy pozostawić na minimum godzinę. Po upływie wymaganego czasu czyszczoną nawierzchnię należy delikatnie spłukać i wytrzeć, a w razie potrzeby powtórzyć.
Libet raczej odradza stosowania preparatów chemicznych przeznaczonych do czyszczenia kostki brukowej. Nie możemy bowiem przewidzieć w jaki sposób zachowa się dany materiał pod wpływem substancji zawartych w preparacie. Jeżeli już decydujemy się na użycie środka, warto najpierw przeprowadzić test na niewielkim fragmencie nawierzchni.
Warto również regularnie usuwać wszelkie rośliny spomiędzy szczelin poszczególnych kostek. Przestrzegając tych kilku zasad mamy pewność, że nasza nawierzchnia z pewnością będzie prezentowała się efektownie przez wiele lat.