W przyszłym roku obchodzić będziemy 100-lecie objawień fatimskich. Z tego powodu Sanktuarium Fatimskie przygotowało specjalny program obchodów. Cały rok będzie obfitował w wydarzenia religijne, którym będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne i społeczne. Objawienia fatimskie są ważnym wydarzeniem w Kościele katolickim z powodu swojego ścisłego związku z przesłaniem Ewangelii, głębią, z jaką znaczą przeżywanie wiary przez wielu katolików oraz proroczy zasięg swoich wezwań. Kościół potwierdził, że objawienia fatimskie są wiarygodne i należy je stosować w życiu chrześcijan.
Biuro Podróży Frater od wielu lat z powodzeniem organizuje pielgrzymki do Portugalii z nawiedzeniem Sanktuarium w Fatimie i Santiago de Compostela, po drodze zwiedzając najpiękniejsze miejscowości Portugalii takie jak Porto, Sintra czy niesamowita stolica Lizbona.
Fatima
Pobyt w Fatimie należy rozpocząć od nawiedzenie sanktuarium maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej. Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku. Dzieci: Lucja Santos, Francisco Marto i Jacinta Marto, pasły owce w pobliżu Fátimy. Jak zwykle koło południa odmówiły różaniec i zaczęły bawić się, układając z kamieni domek (obecnie stoi tam Bazylika). Pastuszków otoczyło silne jasne światło i zobaczyły nad niskim drzewkiem „Panią jaśniejszą niż słońce”. Obecnie w tym miejscu stoi Kaplica Objawień. Podczas ostatniego objawienia (13 października 1917 roku) świadkami było 70 000 ludzi. Obecni wedle przekazów mogli dostrzec „wielką ognistą tarczę odrywającą się od nieba i zstępującą na ziemię”. W czasie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy „Tajemnice Fatimskie”. Pierwszą z nich było poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i zapowiedź pokoju (I Wojna Światowa), druga dotyczyła nawrócenia Rosji i wybuchu rewolucji, trzecia dotyczyła między innymi zamachu na papieża. Od 1917 roku do Fatimy wciąż napływają tysiące pielgrzymów z całego świata, przede wszystkim 13 dnia każdego miesiąca. Rocznie przybywa tu pięć milionów pielgrzymów. Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej to przede wszystkim ogromna neobarokowa bazylika z 65-metrową wieżą. Kościół zbudowany jest z białego wapienia i ozdobiony posągami świętych. Niedaleko bazyliki, w miejscu gdzie objawiła się Matka Boska, stoi niewielka Kaplica Objawień, a w niej figura Matki Boskiej z Fatimy. W koronie figury umieszczono kulę, która podczas zamachu w 1981 roku zraniła papieża Jana Pawła II.
W Fatimie warto zobaczyć także Kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”, gdzie gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej. Znajdują się tutaj także pomniki papieży: Jana Pawła II i Pawła VI, betonowy fragment muru berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie.
Aljustrel
Wioska pastuszków, miejsce życia Hiacynty, Franciszka i Łucji. W Aljustrel prawie wszystko jest takie, jak za czasów objawień. Wioskę otaczają przepiękne gaje oliwne. Można tu odnaleźć prawdziwy spokój i ciszę. Jeśli zależy komuś na cichej modlitwie i kontemplacji warto wybrać się właśnie tu.
Santiago de Compostela
Podróż do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła – romańskiej katedry, w której na szczególną uwagę zasługuje wejście główne, z widniejącą na nim ok. setką figur. Na barokowej fasadzie katedry, usytuowany jest posąg św. Jakuba, a w krypcie za ołtarzem głównym, zlokalizowany jest grób Apostoła. Katedra jest jednym z największych zabytków kultury romańskiej w Hiszpanii. Jej fasada i plac przed katedrą – Praza do Obradoiro to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów Camino de Santiago. Katedra budowana była stopniowo na przestrzeni wieków. Jej zalążkiem była kaplica, której budowę rozpoczęto po 813 roku gdy szczątki Apostoła zostały znalezione po raz pierwszy. Budowę katedry w kształcie, jaki znamy do dnia dzisiejszego rozpoczęto w roku 1075, kiedy to świątynia otrzymała status kościoła katedralnego. Katedra kojarzy się z kilkoma elementami, wśród których należy wyróżnić Grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Spacer malowniczymi, kamiennymi uliczkami starego miasta wieńczy pobyt w Santiago de Compostela.
Ponieważ wydarzenia fatimskie są wezwaniem dla ludzi naszych czasów, obchody ich pierwszego stulecia powinny być narzędziem do umacniania i pogłębiania wiary. Pielgrzymka i pobyt w Fatimie będzie w przyszłym roku wyjątkowym przeżyciem duchowym oraz wydarzeniem łączącym Chrześcijan.